מרפאת שיניים בתל אביב יפו

תזונה בריאה, שיניים בריאות!

ד"ר גפאלי חאלד

ד"ר גפאלי חאלד

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
מעל ל15 שנות ניסיון. מנהל מרפאת DanteDental

מה לדעתכם חשוב יותר:  צחצוח שיניים טוב וקפדני או תזונה בריאה?

שאלה די מסקרנת. מאז שאנו קטנים ידענו מהי חשיבות צחצוח השיניים, כבר בגן לימדו אותנו על קריוס ובקטוס והדגישו את חשיבות צחצוח השיניים אחרת יהיה לנו חורים והשיניים יהרסו! אך מנגד בהפסקת האוכל קיבלנו חטיפים ומתוקים בלי בעיה. העיקר שנצחצח אחרי! השאלה הנשאלת: האם זה הדבר הנכון לעשות?!
בואו ננסה לרגע לשכוח את כל מה שלמדו אותנו, ננסה לחשוב מחוץ לקופסא, להסתכל על הדברים מנקודת מבט אחרת.. 

מהו גורם ההתפתחות לעששת?
עששת מתפתחת כתוצאה לסביבה חומצית בתוספת של שאריות מזון.
אילו שאריות מזון גורמות להגברת החומציות בפה והסיכוי לעששת?
מאכלים רכים, דביקים , מאכלים מקבוצת הפחמימות והסוכרים.
כאן קבור הכלב!

התזונה המערבית המודרנית מבוססת על תזונה רכה עתירה בסוכרים. יש סוכר בכל דבר, אפילו בחלב. בנוסף,  עתירה בפחמימות ומאכלים דביקים אשר מזינים יותר מ-60 סוגים של חיידקים בחלל הפה וגורמים לעליה של רמת החומציות ועששת. אם כן זו הבעיה שלנו ולא צחצוח השיניים. הרי למה לגרום לבעיה ואז לטפל בה אם אפשר למנוע את הבעיה מלכתחילה?!

אז אם נאכל בריא, יש מצב שאין צורך בצחצוח שיניים?
בואו נלך קצת אחורה, כמה מאות שנים, לתקופת האדם הקדמון.. היסטוריה.
האם הייתה לאותו אדם קדמון מברשת שיניים או משחה? ודאי שלא!
אך כאשר חקרו זאת ארכיאולוגית מול שאריות שלדים שנמצאו מתקופת האדם הקדמון הם גילו שיניים בריאות ללא נגעים עששתיים!

אז איך נסביר שלאותו אדם קדמון לא היו חורים בעוד הוא מעולם לא צחצח את שיניו? בזמן שאנחנו מקפידים על הצחצוח ועדיין לא מצליחים להיפתר מחורים?! 

אגלה לכם את הסוד:

  1. תזונה בריאה דלה בפחמימות וסוכרים.
    כן… לאדם הקדמון לא היה את כל הפינוקים שיש לנו! לא ממתקים, לא חטיפים ולא נשנושים. התזונה התבססה בעיקר על בשר ושומן. האדם הקדמון היה צייד, מקור התזונה העיקרי היה מעולם החי. תזונה עתירה בחלבונים ושומנים.

  2. התזונה לא הייתה רכה.
    הרי כדי לאכול בשר דרוש מאמץ והפעלת כוחות לעיסה אשר מועילה לשיניים. למה? אוכל קשה מעודד הפרשת רוק, רוק מאזן חומציות בפה ומונע עששת, הוא גם עוזר בשטיפה עצמית של השיניים וחלל הפה.

אז גילינו כי התזונה עצמה היא זאת ששמרה על השיניים ומנעה התפתחות נגעים. אפשר לראות כהוכחה שהצד של השיניים הלא פעיל בחלל הפה שלנו, יש בו תמיד יותר בעיות. מצטברת אבנית, דימום וחורים. והנה עוד סוד, ככה אפשר לגלות באיזה צד אתם לועסים יותר 🙂

עוד נקודה קטנה לא פחות חשובה היא תדירות האוכל
לאדם הקדמון לא הייתה את הזמינות למזון כמו שלנו יש. בטח גם לא היה סופר מרקט עם אינספור מדפים ומוצרים זמינים למענו בכל רגע. מבלי שנזכיר את המסעדות והג'אנק פוד בכל פינה. אנחנו כל היום אוכלים!! אכילה מרובה גורמת לעליה ברמת החומציות, במיוחד אוכל עתיר פחמימה וסוכרים. לרובנו יוצא לאכול לפחות 3 ארוחות ביום ובין לבין עוד כמה ארוחות קטנות עם נשנושים פה שם, שתייה מתוקה ,קפה/נס/תה עם סוכר. רמת החומציות משתוללת כל היום. האם זה מועיל לבריאות השיניים שלנו?! ברור שלא, גם אם נצחצח כל היום.

 האדם הקדמון אכל ארוחה אחת ביום וגם הארוחה הזאת לא הייתה מובטחת אם לא היה מצליח לצוד את הטרף שלו. אין חטיפים, אין נשנושים!
בסופו של דבר.. רמת חומציות מאוזנת >>> שיניים בריאות ללא צחצוח!

לסיכום:
חברים, כתבתי מאמר זה לא כדי למנוע מכם חלילה לצחצח, אין ברירה בכל זאת מוכרחים לצחצח.. לשם הבריאות שלנו.  מטרת המאמר היא לחשוב עמוק יותר ולזהות את הבעיה מהשורש. חשוב שנשים לב מה אנחנו מכניסים לגוף, תזונה בריאה היא הבסיס לשיניים בריאות ולא צחצוח השיניים! תמיד תחזרו אחורה ותחשבו מאיפה באנו ואיך התחלנו. נכון, שהזמנים השתנו ואנחנו כבר לא בעידן האדם הקדמון. אין ציידים, התזונה שלנו כולה מעובדת גם הבשר מעובד, חיי החברה שלנו מקשים קצת ומלאים בנשנושים עתירי סוכרים/פחמימות. אך למרות זאת המודעות עלתה באופן משמעותי לגבי אוכל לא מעובד, תזונה בריאה ונכונה. תפתחו את הראש וחפשו את הדבר הנכון…

לגבי משחת שיניים, תזכרו תמיד שמשחת שיניים לא פותרת בעיות שיניים אלא רק מסייעת במניעה של בעיות שיניים. משחת שיניים המכילה ממתיק מלאכותי כמו Aspartame (מעניק למשחה טעם מהנה ומוכר) או חומרים כימים כמו Sodium sulfate (מייצר קצף ונותן תחושה שהמשחה ״עובדת״) מרכיבים אלה נמצאים ברוב משחות השיניים והם לא תורמים כלום לבריאות השן!
חפשו משחות שיניים עם מרכיבים טבעיים בלבד או עשו זאת בעצמכם. אין נוסחאות קסם, הרי מדובר בטיפול תומך בלבד. והכי חשוב הקפידו על תזונה בריאה, משם הכל מתחיל…

שמעתם על התזונה הקטוגנית?
צפו בסרטון ⬇️⬇️⬇️

dentist yafo

שאלות נפוצות ועדכונים:

  • כל הספורטאים אוכלים 6-7 פעמים ביום. זה לא נכון?
    תושבה: השאלה מהי המטרה? בריא זה לא. בדיוק כמו קולה זירו, אם המטרה להרזות ולא להשמין אז כן מתאים, אם המטרה בריאות אז תחליף סוכר ממש לא בכיוון.

יש לכם שאלות? דבו איתנו נשמח לעזור ולייעץ.
לשירותכם מרפאת שיניים גפאלי תל אביב יפו – DanteDental

זקוקים לעזרה?
התקשרו עכשיו!

המרפאה פעילה 24 שעות גם בשבתות וחגים, אנו כאן בשבילכם בכל שאלה, התייעצות או טיפול.

קביעת תור אונליין

זמינות של 24 שעות ביממה

נחזור לאישור ההזמנה

תזונה בריאה, שיניים בריאות!
4.9 (98.9%) 255 vote[s]
דילוג לתוכן