סגר הקורונה: הצגת מקרים

ד"ר גפאלי חאלד - מנהל מרפאת שיניים DanteDental

ד"ר גפאלי חאלד - מנהל מרפאת שיניים DanteDental

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
תת התמחות באוניברסיטת תל-אביב. תואר רופא שיניים מעודכן.

בהמשך למאמר הקודם על השינוי החברתי המהפכני שאנחנו עוברים בגלל סגר הקורונה, הצגנו דרכים וחלופות תקשורת אשר יכולים לשמור על אינטראקציה טובה עם מרפאת השיניים, וגם הצגנו מקרה טיפולי שהענקנו למטופלת ללא צורך בהגעה למרפאה. למי שלא קרא מצורף קישור ישיר בסוף הדף.
במאמר זה נציג לכם עוד שני מקרים שטופלו באמצעות טלדנטיקה במהלך סגר הקורונה.

סגר הקורונה – מקרה 2: חור בשן

קיבלנו טלפון ממטופל במהלך סגר הקורונה שסבל מכליאת מזון בשן, דבר הגורם לו לכאבים.
עוצמת הכאב הייתה בינונית לכן זה לא נחשב כטיפול חירום. יחד עם זאת אי קבלת מענה
בהחלט יכולה לסבך את העניינים ולגרום לכאב חזק בלתי נסבל המצריך טיפול שורש אפילו
דלקת העלולה לסכן את השן ולהוביל לעקירה.
ביקשנו תמונה:
(ניתנה הרשאה לחלוק את הסיפור הזה מכיוון שהיה לו השפעה עמוקה על המטופל. לאחר מכן התקבלה הרשאה לשימוש בתמונה)

אבחנה:

חור בשן, עששת. החור נוצר כתוצאה מחיידקים הפוגעים בפני שטח השן, וגורמים לריקבון ואיבוד חומר שן. נוצר חלל, מתחילה רגישות בשן שיכולה להתגבר אם יש כליאת מזון בחור. בשלב ראשוני העששת שטחית לא מדאיגה, יחד עם זאת ככל שהעששת מתקדמת ונכנסת עמוק יותר בשן הנזק גדול יותר.

טיפול:

כמובן חור בשן חייב סתימה אבל בגלל סגר הקורונה קשה להגיע למרפאה. מה עושים בינתיים בבית ואיך הצלחנו לעזור למטופל באמצעות טלדנטיקה? המטרה שלנו הייתה לשמור על מצב קיים ולמנוע החמרה עד שתהיה אפשרות להגיע לטיפול במרפאת השיניים.
נתנו את ההחניות הבאות:
  • ניקוי וסילוק של שאריות מזון כלואות בתוך החור באמצעות צחצוח, שטיפה וחוט דנטלי.
  • לא לאכול על אותו צד של השן הפגועה, בכדי לא להזין את החיידקים שגורמים לחור לגדול.
  • להימנע מגירויים בכדי לתת הזדמנות לשן החולה להתאושש ולחזיק מעמד עד שמגיעים לטיפול במרפאה.
ההנחיות האלה שהמטופל קיבל באמצעות טלדנטיקה עזרו לו לשמור על המצב הקיים וחסכו ממנו סבל וכאב. לצערנו היה מקרים שההתערבות שלנו הייתה מאוחרת מדי, המטופלים יצרו קשר בשלב מאוחר שבו לא הייתה כבר אפשרות להציל את השן וההנחיות שנתנו כבר לא עזרו. במצבים כאלה מדובר במצב חירום, ויש צורך בטיפול שורש מידי במיוחד אם הכאבים מחמירים בלילה. אומנם היה מאוחר לשמור על החיות של השן אבל בהחלט טיפול שורש הציל את השן מעקירה.

סגר הקורונה – מקרה 3: גשר בשיניים

במהלך סגר הקורונה ולפי הנחיות משרד הבריאות, יישור שיניים לא נחשב כטיפול חירום. התבקשנו לדחות את כל המטופלים שלנו עד למועד קבלת הנחיות חדשות. זה מקובל וזה בסדר אבל מה עושים אם קוביה נופלת? או החוט מתנתק ודוקר את הלחי או את הלשון? אי אפשר לחכות עם זה.
במהלך סגר הקורונה קיבלנו המון פניות ממטופלים שהרופאים שלהם נאלצו לנטוש אותם בגלל חומרת המצב. במיוחד שהנחיות משרד הבריאות היו ברורות לגבי איסור מתן טיפול יישור שיניים. חלק מהמטופלים סבלו מ״תקלות״ בגשר ולחלק היו חרדות מחשש לאבד את התוצאות שהשיגו עד עכשיו או סיבוכים שיכולים לפגוע בתוצאות ובהמשך הטיפול.
הצלחנו לתת מענה לכולם באם זה רק להרגיע את המטופלים בטלפון (טלדנטיה), להתייחס לחששות שלהם, להסביר להם קיצד ניתן לשמור על הגשר בבית, לתמוך בהם ולחזק אותם בתקופה לא פשוטה זו. או לקבל אותם לטיפול חירום להדבקת קוביה שנפלה, או חוט קיבוע שהתנתק או החלפת גומיה שנפלה.

רוצים לקרוא יותר על טלדנטיקה ולראות עוד מקרים?

האם המידע בדף זה עזר לכם? תנו דירוג כאן למטה

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך:

ד"ר גפאלי חאלד

הפה התנפח, מה עושים?

הפה התנפח? דיברנו במאמר קודם על נפיחות בפה, מה הסיבות הגורמות לכך, אמרנו שהנפיחות יכולה לבוא ממקור דנטלי (שיניים) או מהרקמות הרכות (חניכיים).

קרא עוד »
dental emergency
ד"ר גפאלי חאלד

מרפאת שיניים ביפו

חיפשתם מרפאת שיניים ביפו? בחרנו בשבילכם מרפאה מומלצת. מעל 200 ממליצים בגוגל. שירות איכותי ומקצועי 24 שעות ביממה. תורים מידיים ומחירים סבירים >>>>> הכנסו!

קרא עוד »
ד"ר גפאלי חאלד

טיפול שורש חוזר

מתלבטים אם לעשות טיפול שורש חוזר או לא? ריכזנו לכם יתרונות וחסרונות טיפול שורש חוזר. השתכנעתם? קבלו ההנחיות שיעזרו לכם ויגדילו את סיכויי ההצלחה. הכנסו!

קרא עוד »
יצירת קשר
דילוג לתוכן