חלל הפה: הכירו את חלקי הפה השונים

ד"ר גפאלי חאלד - מנהל מרפאת שיניים DanteDental

ד"ר גפאלי חאלד - מנהל מרפאת שיניים DanteDental

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
תת התמחות באוניברסיטת תל-אביב. תואר רופא שיניים מעודכן.

הפה שלכם – המכונה גם חלל הפה – מעצב את מראה הפנים שלכם ועוזר לכם לאכול, לדבר ולנשום. נדרשים רכיבים רבים העובדים יחד כדי להתמודד עם כל כך הרבה עבודות חשובות.

תכירו את הפונקציות של חלקי חלל הפה השונים שלכם, ותזכו להערכה רבה יותר לחשיבות של בריאות פה טובה.

שיניים

ילדים מצמיחים 20 שיניים חלביות. מבוגרים מצמיחים 32 שיניים קבועות. השיניים מחולקות באופן שווה וסימטרי בלסתות העליונות והתחתונות ושומרות על מקומם על ידי השורשים. השיניים שלכם קורעות ולועסות את האוכל שלכם, נותנות לפנים את צורתן על ידי תמיכה בלחיים ובשפתיים שלך, וממלאות תפקיד מרכזי בדיבור.

לסתות

הלסת העליונה נקראת מקסילה, והתחתונה נקראת מנדיבולה. הן עוזרות לתמוך בשיניים ולסייע בלעיסה ובדיבור. צורת הלסתות גם נותנת לפנים את צורתם.

חֲנִיכַיִם

חניכיים הן רקמות ורודות ורכות המכסות ומגנות על עצם המכתש, החלק של עצם הלסת התומכת בשיניים. בריאות חניכיים חשובה מכיוון שמחלות חניכיים עלולות להוביל לאובדן שיניים וספיגת העצם.

שפתיים ולחיים

שפתיים ולחיים פועלות יחד כדי לסייע בדיבור ובהבעה. הם גם שומרים אוכל ורוק בחלל הפה כשלעוסים.

לָשׁוֹן

שריר חזק זה מעוגן לרצפת הפה. הלשון היא מרכיב מרכזי בלעיסה ובליעת מזון. התאמת הצורה והמיקום של הלשון עוזרת להם להגות מילים מסוימות. בנוסף, הלשון שלכם עוזרת בניקוי עצמי של השיניים והפה כולו.

פרנולום – לנגואלי ולביאלי

פרנולום לינגואלי הוא רקמה דקה המחברת את הלשון לרצפת הפה, ומאפשר ללשון לנוע ולעזור לכם לדבר. פרונולום לביאלי של השפתיים מחבר את השפה העליונה והתחתונה לחניכיים בין שתי החותכות המרכזיות.

חֵך

החך הקשה והרך מרכיב את גג הפה, עם החך הקשה מלפנים והחיך הרך מאחור. הם ממלאים תפקיד בדיבור ומפרידים את חלל הפה מחלל האף, ומאפשרים למזון ולאוויר לעבור בבטחה במעברים השונים.

לוע

חלק הרקמה הקטן הזה תלוי בחלק האחורי של החך הרך. הלוע עוזר לחיך הרך לשמור על מזון והשתייה מלהיכנס לחלל האף. הוא גם משמש כווסת לדיבור ויש לו בלוטות קטנות המייצרות רוק המסייעות בשמירה על לחות בחלל הפה ובגרון.

מפרקים טמפורו-מנדיבולריים (TMJ)

המפרקים ממוקמים משני צידי הראש. הם ייחודיים בגופכם מכיוון שהם שני מפרקים המתפקדים כיחידה אחת המחוברת על ידי עצם הלסת התחתונה. עליהם לעבוד יחד בכדי לפתוח ולסגור את הפה ולהניע את הלסת התחתונה קדימה ומצד לצד. בנוסף, הם עוזרים לכם ללעוס, לדבר ולבלוע.

רירית הפה

רירית הפה היא הרקמה הרכה שמכסה את החניכיים וכל שאר חלל הפה, למעט השיניים. בעבודה עם בלוטות הרוק, רירית הפה חיונית לבריאותכם מכיוון שהיא שומרת על לחות הפה שלכם ועוזרת לכם לדבר, ללעוס ולבלוע. זה גם מגן על גופכם מפני חיידקים שנכנסים לפה שלכם.

בלוטות הרוק

יש שש בלוטות רוק עיקריות ומאות בלוטות רוק קטנות מאוד בפה שמייצרות רוק כדי לפרק מזון, מה שמקל על הבליעה. הרוק גם מרטיב את הפה לדיבור וללעיסה, בנוסף הרוק שוטף חיידקים מהשיניים והחניכיים כדי לסייע במניעת חורים ומחלות חניכיים.

שמרו על חלקי חלל הפה הרבים שלכם בריאים עם שגרת היגיינה נכונה וביקורי שיניים קבועים, כך שתוכלו לשמור על חיוך בריא, תזונה טובה ונוחה ודיבור ברור.

http://g.co/kgs/3vSnHL

לשירותכם מרפאת שיניים גפאלי SmilePlaceTLV

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך:

ד"ר גפאלי חאלד

ריפלוקס: איך אפשר למנוע?

אתם חייבים טיפול שיניים ולא מצליחים בגלל ריפלוקס הקאה? אל דאגה, יש דרכים וטכניקות להתגבר. מה אתם יכולים לעשות ואיך רופא השיניים יכול לעזור? הסבר מפורט הכנסו

קרא עוד »
dental emergency
ד"ר גפאלי חאלד

הנחיות טיפול בדלקת

 הפה נפוח ואתם נורא סובלים, הלכת לרופא השיניים והוא אמר שאסור לטפל אם יש דלקת! רוצים לדעת למה? דאגנו לכם גם לטיפים והנחיות טיפול בדלקת שיעזרו לכם >>> הכנסו!

קרא עוד »
דילוג לתוכן