תל אביב - יפו

דאנטה 2, תל אביב

24 שעות ביממה

7 ימים בשבוע

הרדמה כללית לעומת סדציה: מה ההבדל?

ד"ר גפאלי חאלד - מנהל מרפאת שיניים DanteDental

ד"ר גפאלי חאלד - מנהל מרפאת שיניים DanteDental

בוגר אוניבירסטת קלוז ברומניה, בעל תואר D.M.D
תת התמחות באוניברסיטת תל-אביב. תואר רופא שיניים מעודכן.

הרדמה כללית

בהרדמה כללית (הרדמה מלאה) משתמשים בשילוב של גזים בשאיפה ותרופות תוך ורידיות על מנת להפוך את המטופלים ללא הכרה לחלוטין. בזמן הרדמה, המטופלים אינם מסוגלים להגיב או להרגיש כאב במהלך ההליך הרפואי. בימינו, הרדמה מלאה משמשת לעיתים קרובות לניתוחי שיניים מורכבים ושיקומים נרחבים.

מתי יש להשתמש בהרדמה כללית?

מכיוון שהרגעה באמצעות סדציה ברפואת שיניים ועוד שיטות להרגעה כל כך יעילות, הרדמה הכללית כבר לא משמשת להרבה מקרים בטיפולי שיניים. יחד עם זאת היא יכולה להיות שימושית במצבים ספציפיים מסוימים הכוללים:

 • רגישות לחומרים המשמשים בסדציה.
 • ניתוחי פה מורכבים.
 • שיקומים נרחבים.
 • קושי בנשימה בגלל חסימה דלקתית.
 • אנשים חרדתיים.
 • ילדים שלא משתפים פעולה.
 • אנשים עם בעיות ניורו-מוטריות.
 • מוגבלות פסיכולוגית.

מה ההבדל בין סדציה להרדמה כללית?

מלבד השימוש בשילובי תרופות שונים, ההבדלים העיקריים הם בשטית ניהול הטיפול התרופתי, ההשפעות שיש לו על המטופל וזמן ההתאוששות.

שיטת הניהול:

סדציה ברפואת שיניים המשתמשת בתרופות כדי לעזור לחולים להירגע לפני טיפולי שיניים ובמהלכם. זה מגיע בצורת גז שנשאף דרך מסכת נשימה, כדור שנלקח לפני הטיפול הדנטלי, או הזרקה תוך ורידית. הרדמה כללית מצריכה רופא מרדים וציוד מיוחד הכולל מכשיר הנשמה, מוניטור לב ועוד…

השפעות:

כמתואר לעיל, סדציה מעוררת מצב תודעתי שליו ומנומנם שלרוב לא ניתן לזכור אותו לאחר שההשפעה נעלמת. לשם השוואה, הרדמה מלאה מעוררת מצב לא מודע (מטופל ללא הכרה) למשך ההליכים הכירורגיים או הרפואיים.

זמן התאוששות:

בסדציה, ברגע שמסירים את המסכה ומפסיקים את אספקת הגז המטופל חוזר מהר להכרה מלאה. בהרדמה מלאה זמן ההתאוששות ארוך יותר ויכול להיות טראומטי וקשה.

האם סדציה בטוחה יותר מאשר הרדמה כללית?

לרוב המטופלים, סדציה היא אפשרות טובה יותר כאשר מדובר בטיפולי שיניים שגרתיים. זה עוזר למטופלים להירגע ולעבור את טיפול השיניים בלי חרדות או זיכרון טראומטי. הרדמה כללית לעומת זאת, כרוחה בסיכונים מסוימים במיוחד לאלה שאינם בריאים מספיק, וגם עלויות גבוהות.
הרדמה כללית מדכאת את מערכת הנשימה והלב וכלי הדם וקיים סיכון לסיבוכים רציניים. מסיבה זו לא מומלץ לבצע הרדמה כללית לאנשים שהם לא בריאים.

מצבים מעלים סיכון לסיבוכים בעת שימוש בהרדמה כללית:

 1. השמנת יתר.
 2. עישון.
 3. סוכרת.
 4. אלרגיה.
 5. התקפים.
 6. היסטוריה של תגובות גרועות להרדמה.
 7. דום נשימה חסימתי בשינה.

מרפאת שיניים גפאלי – SmilePlaceTLV אנחנו כאן בשבילכם…

נשמח לדון במצבכם הייחודי ובהליך הרפואי הנחוץ. ביחד, אנו יכולים להחליט על האופציה המתאימה ביותר לצרכים שלכם. למידע נוסף או לקביעת פגישה, התקשרו עוד היום 0772-177771.

dentist yafo

רוצים לקרוא יותר על סדציה?

הכנסו >>> סדציה להרגעה בטיפולי שיניים

האם המידע בדף זה עזר לכם? תנו דירוג כאו למטה

4.9/5 - (50 votes)

שיתוף:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp

אולי יעניין אותך:

ד"ר גפאלי חאלד

שיננית פרטי או ללכת לקופה?

המעבר לרפואת שיניים ציבורית יצרה דילמה: האם לעשות טיפול שיננית פרטי או בקופת החולים? מה היתרונות ומה החסרונות של פרטי או ציבורי? תקראו ותחליטו >>> הכנסו!

קרא עוד »
דילוג לתוכן